Power Slap – nowa organizacja ogłoszona przez szefa UFC

Power Slap League
Źródło: Josh Hedges / Zuffa LLC

Ogłoszono właśnie, że nowy projekt Dana White’a (założyciel UFC), liga Power Slap (uderzenia otwartą dłonią), będzie pokazywana przez telewizję kablowa TBC w USA.

Power Slap to odpowiednik polskiego byłego już Punchdown, w czasie którego jeden zawodnik zadaje uderzenie otwarta dłonią a drugi uderzenie przyjmuje. Oczywiście w związku z tego typu „walkami” były i będą wiązać się kontrowersje. Swoje wątpliwości wyrażają oczywiście lekarze. Zawodnik przyjmujący uderzenie tak naprawdę nie ma wielu możliwości obrony przed nadchodzącym ciosem, jak to ma miejsce w tradycyjnych sportach walki. Nie może zasłonić się barkiem, nie może zasłonić się ręką, nie może tez odchylić głowy żeby zamortyzować uderzenie. Stad wiele wątpliwości i obaw przed uszkodzeniami mózgu u zawodników.

Zresztą pierwszy tragiczny wypadek zdarzył się właśnie w ramach wydarzenia organizowanego prze wspomniana organizacje Punchdown. Po walce, zawodnik Artur “Waluś” Walczak musiał zostać wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej i niestety zmarł wkrótce potem właśnie na skutek uszkodzeń mózgu. Punchdown musiało zawiesić działalność. Przeniosło się zresztą do USA gdzie działa pod brandem Slap Fighting Championship. I zyskuje tam szybko na popularności. Widzi to naturalnie prezydent największej organizacji MMA i sam postanowił wejść w temat póki jest jeszcze w fazie bardzo początkowej.

White zdradził, ze w kontekście zawodników Power Slap będą stosowane podobne testy medyczne oraz antydopingowe jak w przypadku zawodników UFC. Dodał tez ze sam fakt ze właśnie on i jego rganizacja się w to zaangażowały spowoduje ze sport ten stanie się bardziej bezpieczny niż był do tej pory.

Dana White na konferencji prasowej zdradził ze 8 odcinkowe przedsięwzięcie będzie pokazywane od stycznia 2023 roku przez telewizje kablowa TBC. Przedsięwzięcie zyskało także wstępna aprobatę stanowej komisji atletycznej w Nevadzie

W czasie konferencji prasowej White ujawnił tez zasady jakie będą panować:

– Walki będą trwać trzy lub pięć rund.
– Zawodnicy będą naprzemiennie uderzać otwartą dłonią
– Każdy zawodnik otrzyma taką samą liczbę „uderzeń”, chyba że jeden z wojowników zostanie uznany za niezdolnego do kontynuowania walki.
– Rzut monetą określi, który zawodnik będzie uderzał jako pierwszy.
– Wzdryganie się, blokowanie lub opóźnianie meczu są uważane za faule.
– Każdy zawodnik musi zdecydować i ogłosić przed uderzeniem, której ręki użyje
– Każdy zawodnik musi ujawnić swoją „liczbę” zamachów przymierzających, które wykona przed właściwym uderzeniem.

W ramach nowych zasad Power Slap zwycięstwa będą określane na podstawie nokautu, technicznego nokautu lub decyzji sędziów. Walki będą punktowane w systemie 10-punktowym, podobnie jak MMA czy boksie. Sędziowie określą ilość punktów w oparciu o skuteczność napastnika, reakcję obrońcy i czas regeneracji potrzebny broniącemu się po otrzymaniu uderzenia.

Beda tez stosowane kategorie wagowe aczkolwiek dokładnie przedziały nie zostały jeszcze ogłoszone.

Czekamy na rozwój wydarzeń i pierwszą gale Power Slap.

SFC pewnie też pró

slap
Koa “Da Crazy Hawaiian” Viernes uderza Dawida “Zalesia” Zalewskiego w walce w kategorii super ciężkiej w czasie Arnold Sports Festival w marcu 2022 2 Columbus, Ohio. Źródło: Gaelen Morse, Getty Images

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Power Slap League usunięte z rozpiski programowej TBS na krótko przed startem - Fighter.pl
  2. Gala Real Xtreme Fighting (RXF) Slap (WIDEO) - Fighter.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*