Walki na gołe pięści (Bare Knuckle) – trochę historii i podsumowanie istniejących organizacji/federacji

gołe pięści
Foto: Jason Swarr, Straight 8

Popularność walk na gołe pięści rośnie, w Polsce za sprawą federacji Gromda, w innych krajach za sprawą innych organizacji, federacji i firm. Poniżej garść informacji na temat walk na gole pięści i tego jak historycznie ewaluować i się zmieniały.

Bare Knluckle Boxing (BKB) bądź w skrócie Bare Knuckle (BK) to walki (boks) w którym zawodnicy nie używają żadnych rękawic ochronnych na dłonie, znanych z boksu czy MMA ani żadnych innych form ochrony dłoni. Walki na gole pieści są obecnie uregulowanych i akceptowalna forma sporu walki na całym świecie.

Rożnica miedzy walka uliczna i walka na gole pięści leży w tym, ze walki na gołe pięści odbywają się na bazie zestawu zasad czynności, zachowań dozwolonych i niedozwolonych w czasie walki. Przykładowa forma niedozwolonego zachowania jest nieuderzanie przeciwnika który doznał nokdauny (dotyka ziemi/maty ringu inna częścią ciała niż stopami) Zasady które stanowiły podstawę i podłoże dla BKB przez większość wieku osiemnastego i dziewiętnastego, to tzw London Prize Ring Rules.

Pod koniec XIX wieku profesjonalny boks zawodowy przestawił się z walk na gole pieści na używanie rękawic bokserskich. Ostatnia główna walka na zasadach BK w wadze ciężkiej odbyła się w 1889 roku. Tytuł ten wywalczył John L. Sullivan.

Swój renesans walki na gole pieści zanotowały i notują nadal, właśnie w XXI wieku za sprawą takich brytyjskich organizacji promocyjnych jak BKB (Bare Knuckle Boxing) oraz Ultimate Bare Knuckle Boxing (UBKB), Bare Fist Boxing Association (BFBA) oraz amerykańska grupa promocyjna, Bare Knuckle Fighting Championship (BKFC) oraz BYB Extreme (BYB).

W sierpniu 2022 amerykańska BKFC przejęła brytyjskie BFBA i w to miejsce stworzyła brytyjska filie BKFC nazwana BKFC UK. Na naszym podwórku mamy Gromdę, która zanotowała swoją 11 edycję i nie zwalnia tempa.

Poniżej zestawienie federacji BK:

Bare Knuckle Fighting Championship = BKFC
https://bkfc.com

Gromda
https://gromda.tv

Valor Bare Knuckle = Valor BK
https://valorbk.com/

Bare Fist Boxing Association = BFBA
https://barefistboxing.co.uk/

Ultimate Bare Knuckle Boxing = UBKB
https://www.ubkb.uk/

Mahatch Fighting Championship
https://mahatch.com/

Bare Knuckle Boxing = BKB
https://bkbworld.co.uk/

BYB Extreme Knuckle Fighting Series
https://bybextreme.com

(opracowane na podstawie Wikipedia.org)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*