Styl, stylowi nierówny, a i odciska piętno na wyniku.

Foto: Sportbible/PA

Styl w boksie determinuje sposób rozgrywania pojedynku i preferowany jego rodzaj przez zawodników, to temat warty poruszenia, gdyż często ma wpływ na końcowy rezultat, a i zawodnicy posiadają swój wiodący, który przeważnie dominuje u nich między linami. Znajdą się też pięściarze walczący w trybie mieszanym, krótko mówiąc hybrydowi. Do podstawowych stylów walki zaliczamy:

  • Bokser – Świetnie porusza się na nogach, posiada znakomity timing i szybkość nie dając się trafić samemu jednocześnie nierzadko efektownie odpowiadając. Przykładami znakomitych bokserów są Muhammad Ali, Aleksander Usyk, Steve Cunningham i Floyd Mayweather Jr.
Foto Frank Augstein
  • Bokser/ Puncher – Czyli niezły technik z ciężką ręką jak Terence Crawford, Wladimir Kliczko, Naoya Inoue, czy David Morrell Jr.
Foto: TVP Sport/Getty Images
  • Swarmer – Zawodnik osaczający przeciwnika, wywołujący nieustaną presje, typowy ringowy ciemiężyciel, ma więcej niż solidną szczękę, dobrze ścina ring i zadaje mnóstwo uderzeń, choć niekoniecznie posiada w rękach ołów. Można tu wymienić legendarnego Joe Fraziera, Briana Castano, czy naszych przedstawicieli Adama Kownackiego i kiedyś Pawła Wolaka.
Foto: Interia Sport/AFP
  • Slugger – Przeważnie ma niezdarny styl boksowania, dobrą szczękę, mocne uderzenie i jest bardzo silny przetaczając się po kolejnych przeciwnikach niczym czołg. Ikoną siłacza jest kultowy George Foreman, Arslanbek Machmudow, Artur Beterbijew czy znany ze znakomitej walki z „Big Georgem” Ron Lyle, lub Deontay Wilder, aczkolwiek temu trudno zarzucić, iż nie jest też puncherem, czyli typową hybrydą.
Foto: Ring Magazine/Archive

Można, więc na potrzeby zrozumienia ich rodzajów, ale i potencjalnych przewag założyć (nie wdając się w szczegóły), iż swarmer wygrywa z bokserem (Tyson vs Holmes), slugger ogrywa swarmera (Foreman vs Frazier), a bokser radzi sobie z sluggerem (Fury vs Wilder).

Najbardziej niebezpieczni są zawodnicy łączący różne style, bez wątpienia kimś takim był fenomenalny Mike Tyson ni to swarmer-slugger-puncher i Manny Pacquaio bokser-puncher, swarmer, czy wspomniany Deontay Wilder slugger-puncher, ale i bez wątpienia Gennadij Gołowkin, który nie tylko nokautuje przeciwników, ale i gnębi ich nieustającą presją, boksując przy tym wręcz podręcznikowo.

Foto: TVP Sport/Getty Images

Jak widać ma to znaczenie, oczywiście nie można oceniać zero-jedynkowo, niemniej znajomość ich staje się fundamentem podczas określania szans zawodnika w danej konfrontacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*