Koszulki Rashguard do MMA – rodzaje i charakterystyka

Rashguard
Foto: Poundout

Rashguardy to istotny komponent wyposażenia treningowego każdego sportowca uprawiającego sztuki walki np. MMA. Jednak koszulki te cieszą się popularnością wśród osób ćwiczących najróżniejsze dyscypliny sportowe. Przyjrzyjmy się im trochę bardziej.

Czym jest rashguard?

Rashguard to specjalistyczna koszulka wykonana z materiałów kompresyjnych, która przylega do ciała, zapewniając ochronę skóry przed otarciami, a także wspomaga krążenie podczas intensywnego wysiłku. Rashguard na samym początku został zaprojektowany z myślą o surferach, aby chronić ich przed podrażnieniami spowodowanymi przez deskę do pływania oraz słońce, które bywało uciążliwe ze względu na ekspozycje ciała na jego promienie w czasie pływania na falach.

Rashguard w MMA

W mieszanych sztukach walki czyli MMA, rashguard pełni kluczową rolę. Jest to jedna z dyscyplin, która niemal w całości korzysta z rashguardów do treningu. Tego typu koszulki dla zawodników MMA są projektowane tak, aby zminimalizować ryzyko urazów skóry podczas treningu na macie. Nie bez znaczenia są również właściwości tkaniny – termoaktywność, odprowadzanie wilgoci, imitowanie skóry dzięki czemu warunki treningowe naśladują profesjonalne walki w których zawodnicy walczą bez koszulek, w samych spodenkach MMA.

Rashguard dziecięcy – bezpieczeństwo i komfort

Bezpieczeństwo młodych sportowców jest priorytetem dla rodziców i trenerów, dlatego w rashguard również jest polecany dla najmłodszych trenujących sporty walki. Zapewniają one tę samą ochronę i wsparcie, co wersje dla dorosłych, ale są dostosowane krojem do mniejszej, jeszcze niedorosłej sylwetki. Warto tutaj tym bardziej pamiętać o korzystaniu z polskich producentów, którzy zapewniają bezpieczne dla skóry materiały. Takim producentem jest np. marka i sklep MMA Poundout Gear oferujący rashguardy do mma dla dzieci i dorosłych.

Rashguard – podstawowa koszulka sportowca

Dla sportowców rashguard to nie tylko ochrona, ale także wsparcie tkanki mięśniowej. Właściwości kompresyjne tych koszulek pomagają zmniejszyć zmęczenie mięśni i przyspieszyć regenerację mięśni. Na rynku dostępne są stonowane modele bez wzorów graficznych, jak również takie, które posiadają rozbudowane wzory graficzne na całej powierzchni rashguarda.

Rashguard jako koszulka na siłownię

Choć rashguardy zyskały popularność najpierw dzięki surfingowi, następnie dzięki MMA i brazylijskiemu jiu jitsu, gdzie są chętnie ubierane pod kimona, są one również doskonałe na siłownię. W treningu entuzjaści siłowni mogą spodziewać się takich samych właściwości użytkowych jak zawodnicy sportów walki, ale zwracają uwagę na dodatkowy aspekt. Rashguardy świetnie uwydatniają efekty treningu siłowego, są świetnie dopasowane w okolicy mięśnie naramiennych, pleców i klatki piersiowej. W przypadku treningu na siłowni sprawdzają się także wersje bez rękawów.

Rashguard z własnym nadrukiem – personalizowane koszulki do ćwiczeń

Dla klubów sportowych i indywidualnych sportowców rashguard z własnym nadrukiem to sposób na wyróżnienie się i scementowanie przynależności klubowiczów. Personalizacja może obejmować logo klubu, nazwisko zawodnika czy całkowicie stworzony od podstaw wzór. Do kompletu można zamówić także inne elementy garderoby treningowej. Sprawdź personalizowane rashguardy z własnym nadrukiem z Poundout.

Rashguard także do boksu

Bokserzy, podobnie jak zawodnicy MMA, doceniają rashguardy za ochronę, jaką oferują przed otarciami spowodowanymi sparingami i resztą treningów. Koszulki używane są zarówno podczas samych walk sparingowych jak również przy bieganiu, skakance czy treningu motorycznym.

Rashguard – najważniejsza jest funkcjonalność

W czasach rosnącej świadomości na temat znaczenia odpowiedniego stroju sportowego, rashguardy stają się coraz bardziej popularne. Nie są to tylko modne akcesoria – podczas projektowania i szycia, producenci skupiają się na funkcjonalności. Dzięki możliwościom technologicznym tworzone są koszulki, które nie tylko świetnie wyglądają, ale przede wszystkim spełniają oczekiwania sportowców pod każdym innym względem, łącznie z wyjątkową wygodą.

Rashguard a higiena treningu

Zdrowie i higiena w sporcie to tematy, które od wielu lat zyskują na znaczeniu. Rashguardy są łatwe do utrzymania w czystości, można je prać w wysokich temperaturach i szybko schną, co jest niezwykle ważne w środowisku, gdzie bliski kontakt z przeciwnikiem na każdym treningu jest nieunikniony.

Koszulki rashguard – modele

Koszulki rashguard są dostosowane do różnych warunków atmosferycznych – od modeli z grubszego materiału, zaprojektowanych do treningów na świeżym powietrzu, chroniących przed promieniowaniem UV, po cieńsze wersje przeznaczone do treningu wewnątrz budynków. Dostępne są rashguardy z długim rękawem, a także z krótkim przyjmujące formę zbliżoną do t-shirta. U niektórych producentów można zobaczyć także wersje z kapturem. Dostępne są modele damskie, męskie i dziecięce.

Rashguard – pierwszy wybór profesjonalistów

Profesjonalni sportowcy często wybierają koszulki rashguard ze względu na ich dopasowanie, możliwość zmniejszenia ryzyka urazów oraz swobodę ruchów wynikającą z materiału zawierającego składnik uelastyczniający tkaninę. Należy również zaznaczyć, że rashguardy są bardzo odporną odzieżą, co przyciąga także wyjątkowo intensywnie trenujących sportowców.

Podsumowanie

Koszulka rashguard to element odzieży, który we współczesnym świecie zyskał uznanie wśród szerokiego grona sportowców z praktycznie wszystkich dyscyplin. Oferuje ochronę, wsparcie, komfort i higienę, będąc również często wyrazem osobistego stylu. Niezależnie od tego, czy jesteś zawodnikiem MMA, bokserem, trenujesz na siłowni, czy rodzicem poszukującym ochronnej odzieży dla swojego dziecka, rashguard to właściwy wybór, który przyniesie korzyści w czasie treningów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*