Jak przygotować się do walki? 3 kroki do lepszej formy

Decathlon
(Artykuł sponsorowany)

Ludzi od wieków fascynują sporty walki. Już w starożytności, zaczęły się kształtować pierwsze z nich. Lepsza forma, oraz umiejętności, które mogą przydać się zarówno na ringu, jak i w życiu przyciągają nas do tych sportów. Żeby jednak dobrze sobie poradzić w samym momencie walki, trzeba się dobrze przygotować. Podstawą jest oczywiście sam trening danego sportu (np. boksu czy MMA). By jednak zwiększyć swoje szanse, należy pamiętać także o innych aspektach.

Trening siłowy

Większa siła naszych ciosów, oraz zwiększona odporność na te, które wyprowadzi przeciwnik, z pewnością się przyda. Umożliwi nam to właśnie trening naszych mięśni. Zawodowcy poza samym szlifowaniem techniki, podnoszą także ciężary. Dobrze dobrany plan treningowy, wraz z dietą poprawią naszą siłę. Istnieje wiele metod treningu siłowego. Możemy choćby trenować na siłowni, bądź w domowym zaciszu, w czym pomogą nam np. hantle czy klatki treningowe. Samych ćwiczeń oraz metod ich wykonywania, również jest dosyć wiele. Dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie, stosownie do swoich preferencji. Na początek można skorzystać z pomocy trenera personalnego, doświadczonych znajomych bądź internetu.

Trening kondycyjny 

Poza samą siłą i techniką należy też wytrenować naszą kondycje. Jeśli po pierwszych paru minutach nie będziemy już w stanie walczyć, to nasze szanse na wygraną są dosyć niskie. Aby w pełni wykorzystać swoje umiejętności, trzeba mieć odpowiednią kondycje. Sposobów na cardio, także jest wiele. Bardzo korzystne jest choćby skakanie na skakance, poprawi też ono siłę poszczególnych mięśni nóg. Bieganie również nam sprzyja. Przebiegając coraz to dłuższe dystanse, przystosowujemy nasze ciało do długotrwałego wysiłku. Podobnie jest w przypadku jazdy na rowerze. Inną metodą może być pływanie czy trening na worku bokserskim. Uderzanie worka do momentu ,,utraty tchu” od razu przygotowuje nas do walki, gdy tlenu w płucach zostało już niewiele. Jak widać, każdy może znaleźć   odpowiedni sposób dla siebie.

Przygotowanie mentalne

Najważniejszym jednak elementem w momencie samej walki jest nasza psychika. Jeśli nie zdołamy poradzić sobie z strachem i stresem, to nie zrobimy żadnego użytku z naszych umiejętności. Nawet jeśli w momencie treningu bądź sparingu zdołaliśmy być pewni siebie, to nigdy nie wiadomo, czy nie stracimy  panowania nad sobą w walce. Przede wszystkim należy oswoić się z tymi emocjami. Szanse, że znikną są dosyć niskie, nawet najbardziej utytułowani zawodnicy odczuwają stres przed walką. Różnym ludziom, pomogą różne sposoby. Można choćby ćwiczyć nasze myślenie tak by skupiać się na tym co my możemy zrobić przeciwnikowi, a nie on nam. Pełne skupienie na walce, zamiast na emocjach z pewnością podniesie nasze szanse zwycięstwa. Zainspirować nas może także posłuchanie bardziej doświadczonych zawodników (w formie wywiadu czy podcastu). Dobrym sposobem może okazać się także medytacja.

Przygotowanie do walki – podsumowanie

Jak więc widać istnieją różnorodne metody, by lepiej przygotować się do walki. Warto trenować, siłę, kondycję, a przede wszystkim nastawienie by wygrać. Nie można jednak zapomnieć, że podstawowym celem jest trenowanie samego sportu oraz satysfakcja z  treningu. 

(Artykuł sponsorowany)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*