Tyson Fury vs Oleksandr Usyk – najbardziej wyczekiwana walka ostatnich lat przełożona

Fury vs Usyk
Materiał sponsorowany

Walka pomiędzy ukraińskim bokserem Oleksandrem Usykiem a Brytyjczykiem Tysonem Furym miała odbyć się 17 lutego 2024 roku w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, lecz została odwołana z powodu kontuzji brytyjskiego zawodnika. To starcie jest najbardziej wyczekiwaną walką w boksie zawodowym od lat, ponieważ w grę miało wejść pięć pasów mistrzowskich wagi ciężkiej, a obaj zawodnicy są niepokonani na zawodowych ringach.

Całe bokserskie środowisko wstrzymuje oddech, czekając na to historyczne starcie pomiędzy dwoma światowej klasy mistrzami, które dojdzie do skutku zapewne w kolejnych miesiącach. Oleksandr Usyk posiada pasy wagio ciężkiej federacji WBO, IBF, WBA oraz IBO, natomiast Tyson Fury jest mistrzem federacji WBC. Znaczenie tego pojedynku jest ogromne, gdyż zwycięzca tego pojedynku zostanie pierwszym niekwestionowanym mistrzem od czasów Brytyjczyka Lennoxa Lewisa w 1999 roku.

Tyson Fury – rekord, charakterystyka, ostanie walki

Początkowo planowano, że pojedynek ten odbędzie się jeszcze w 2023 roku. Jednak 28 października Fury zmierzył się z Kameruńczykiem Francisem Ngannou, również w stolicy Arabii Saudyjskiej. Choć wygrał to starcie, to opuścił ring z licznymi kontuzjami, znalazł się nawet na deskach, a nawet był bliski porażki. Kwestie związane z walką Fury – Ngannou budzą kontrowersje wśród ekspertów, co dodatkowo podgrzewa atmosferę przed nadchodzącym widowiskiem. Jako amator Fury reprezentował zarówno Anglię, jak i Irlandię, ponieważ urodził się w Manchesterze w rodzinie irlandzkich imigrantów. Tyson Fury jest posiadaczem tytułu World Boxing Council (WBC) w wadze ciężkiej od 2020 roku Wcześniej posiadał zunifikowane tytuły wagi ciężkiej od 2015 do 2016 roku. „Król Cyganów” był także posiadaczem tytułu International Boxing Organization (IBO).

Do tej pory urodzony 12 sierpnia 1988 roku Brytyjczyk z irlandzkimi korzeniami stoczył 35 walk na zawodowych ringach i odniósł w nich 34 zwycięstwa – 24 przez nokaut i 10 decyzją sędziów, natomiast jedna jego walka zakończyła się remisem. Tyson Fury jest zatem niepokonany boksie zawodowym. Przed wspomnianą walką z Francisem Ngannou, Fury w grudniu 2022 roku na stadionie londyńskiego Tottenhamu zmierzył się z Derekiem Chisorą – brytyjskim bokserem pochodzącym z Zimbabwe i zwyciężył przez techniczny nokaut. Z kolei w kwietniu 2022 roku jego przeciwnikiem na londyńskim Wembley był Brytyjczyk Dillian Whyte – ta walka również zakończyła się zwycięstwem Fury’ego przez techniczny nokaut.

Oleksandr Usyk – rekord, charakterystyka, ostanie walki

Ukraiński bokser zawodowy Oleksandr Usyk urodzony 17 stycznia 1987 roku jest posiadaczem pasów federacji WBA, IBF, WBO i IBO. Zanim zaczął występować na zawodowych arenach bokserskich, Ukrainiec urodzony w Symferopolu na Krymie zdobywał medale, w tym złota, na Igrzyskach Olimpijskich, w Mistrzostwach Europy oraz Mistrzostwach Świata. W swojej karierze w zarówno amatorskiej, jak i zawodowej występował w wagach junior ciężkiej (cruiser) oraz w „królewskiej” wadze ciężkiej.

W dotychczasowych walkach na ringach zawodowych Usyk pozostaje niepokonany – spośród 21 stoczonych walk wszystkie wygrał – 14 z nich przez nokaut, 7 w wyniku decyzji sędziów. Oleksandr Usyk swoją ostatnią walkę stoczył 26 sierpnia na Stadionie Wrocław. Jego przeciwnikiem był wówczas Brytyjczyk Daniel Dubois, a walka rozstrzygnęła się przed czasem. Rok wcześniej 20 sierpnia 2022 roku w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej popularny „Kot” pokonał poprzez decyzję sędziowską innego reprezentanta Wielkiej Brytanii Anghony’ego Joshuę. Była to walka rewanżowa, gdyż 25 września 2021 roku doszło do pierwszej walki tych panów, która odbyła się na Stadium Tottenham w Londynie. Ukrainiec wygrał poprzez jednogłośną decyzję sędziów i zdobył wówczas pasy mistrzowskie w WBO, IBF, WBA oraz IBO w kategorii ciężkiej. Czy uda mu się po raz trzeci obronić te tytuły i dołożyć piąty pas? Przekonamy się po walce z głodnym sukcesu Tysonem Furym.

Walki bokserskie możesz obstawiać w Betcris!

Pasjonujesz się boksem? Może chcesz rozpocząć swoją przygodę z typowaniem sportów walki? W ofercie legalnego polskiego bukmachera online Betcris znajdziesz wszystko, czego do tego potrzebujesz! Wystarczy zarejestrować i zalogować się na stronie i już możesz rozpocząć grę! W szerokiej ofercie Betcris dostępnych jest wiele walk bokserskich oraz innych sportów walki, w tym MMA, a także inne dyscypliny sportowe. Obstawiając wydarzenia sportowe, miej na uwadze ryzyko, jakie podejmujesz i graj odpowiedzialnie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*