Rodtang „The Iron Man” Jitmuangnon broni pasa ONE Muay Thai w kategorii koguciej na ONE Fight Night 10 (WIDEO)

Rodtang
Foto: ONE

Zbliża sie debiut federacji ONE w Stanach Zjednoczonych. Już 6 maja w nocy z piątku na sobotę odbędzie się gala ONE Fight Night naszpikowana ciekawymi starciami, w formulach MMA, Muay Thai oraz Submission Grapplingu. Pisaliśmy o tym także TUTAJ. Jedna z głównych walk, toczona o pas ONE FC w formule Muay Thai w kategorii koguciej będzie starcie znakomitego Taja Rodtanga Jitmuangnona. Rodtang – The Iron man, będzie bronic swojego pasa przeciwko Meksykaninowi Edgarowi Juerezowi Tabaresowi.

Poniżej przybliżamy sylwetkę Taja, Rodtanga, obrońcy pasa. A jest to postać bardzo barwna i znana ze swojej ringowej agresji oraz ekscentrycznych zachowań w ringu. Postać, której przydomek tez nie wziął się znikąd.

Urodzony w 1997 roku, Rodtang Jitmuangnon, tak naprawdę nazywa się Tinnakorn Srisawat. Pierwszą swoja walkę stoczył juz w wieku lat 8 chcąc zarabiać pieniądze i pomagać swojej rodzinie. W wieku lat 14 przeprowadził się do Bangkoku i rozpoczął treningi w gymie Jitmuangnon. Był wtedy rok 2011.

Na pierwszy tytuł przyszło mu poczekać 5 lat. W wieku lat 19, w roku 2016 zmierzył się z Petchprakan Kor. Klanbutem, którego pokonał i wywalczył tytuł MAX Muay Thai w limicie do 125 funtów. Niecały miesiąc później zmierzył się z tym samym zawodnikiem ponownie w obronie tytułu i ponownie zwyciężył. Oba zwycięstwa miały miejsce przez decyzje sędziowska.

W lipcu 2017 roku do kolekcji dorzucił tytuł Omnoi Stadium w limicie 130 funtów, który obronił następnie w roku 2018. Krotko potem przyszła walka z japońska gwiazdą kickboxingu, Tenshinem Nasukawą (tym z którym lata później swój pokazowy pojedynek stoczył Floyd Mayweather). Walka miała miejsce na zasadach kickboxingu na gali RISE 125 w Tokio. Po regulaminowych 5 rundach sędziowie orzekli remis i konieczne było rozegranie rundy dodatkowej. W tej sędziowie uznali ze lepszy był Japończyk i to on został ogłoszony zwycięzca całej walki. Choć nie brakowało głosów, ze zwycięstwo należało się Tajowi.

Przez kolejne lata Rodtang stoczył wiele walk i zdobył wiele tytułów w Muay Thai i kickboxingu. Wystarczy wspomniec ze jego sumaryczny rekord do tej pory to 322 walki stoczone, 270 wygranych, 42 przegrane i 10 remisów.

W roku 2018 Rodtang podpisał umowę z federacja ONE dla której walczy do tej pory i dla której stoczył 14 walk z bilansem 13-1. W roku 2020 tajska marka Yokkao podpisała z Rodtangiem trzyletnia umowę sponsorską.

W sierpniu w roku 2019, Rodtang zmierzył się Jonathanem Haggertym w walce o mistrzostwo ONE w Muat Thai w kategorii muszej. Po słabszym starcie, w czwartej rundzie Rodtand posłał Haggerty’ego na deski i finalnie zwyciężył przez jenogłośną decyzję sędziowska. Później bronił swojego tytułu wielokrotnie. Mistrzem jest do tej pory a kolejna obrona czeka go już w ten weekend na gali ONE Fight Night 10.

W międzyczasie Rodtang stoczył tez w ONE kilka walk w formule kickboxingu oraz wziął udział w turnieju Grand Prix Muay Thai organizowanego przez ONE w kategorii muszej. Niestety na poziomie półfinałów Rodtang musiał się wycofać z rywalizacji z powodu choroby.

W roku 2021, w grudniu, ONE chciało zorganizować walkę pomiędzy byłym mistrzem świata UFC Demetriousem Johnsonem oraz Rodtangiem. Walka miała mieć miejsce na specjalnych zasadach. Oczywistym było ze na czysto kickboxerskich zasadach górą byłby zapewne Rodtang. Na zasadach stricte MMA, przewagę miałby Johnson i szybko skorzystał ze swoich umiejętności grapplingowych. Ustalono, że rundy 1. i 3. zostaną rozegrane na zasadach Muay Thai. Z kolei rundy 2. i 4. miały się odbyć na zasadach MMA. Ostatecznie z uwagi na obostrzenia związane z pandemia COVID-19 walka odbyła się 25 marca 2022 roku. Walkę wygrał Johnson, który w rundzie drugiej (czyli pierwszej rozgrywanej na zasadach MMA) sprowadził walkę do parteru gdzie zastosował duszenie zza pleców. W tej płaszczyźnie miał przewagę nad Rodtangkiem i można było się takiego zakończenia spodziewać.

Rodtang znany jest ze swojej wytrzymałości w ringu. Ciosy rywali zazwyczaj nie robią na nim wrażenia, co lubi ostentacyjnie okazywać i prowokować swoich rywali. Kilka skrótów z takich sytuacji i zachowań możecie zobaczyć poniżej. Jedyne walki jakie w swojej karierze Iron Man przegrał to przegrane przez decyzje lub przez uduszenie (wspomniana walka z Demetriousem Johnsonem, która odbywała się na mieszanych zasadach)

Materiał przygotowany przez ONE przyblizajacy najlepsze akcje Rodtanga takze do zobaczenia ponizej:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*