Jakie rękawice bokserskie na dobry początek?

Rękawice bokserskie
(materiał sponsorowany)

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich jest kluczowy nie tylko dla osiągnięcia maksymalnych rezultatów w treningu, ale również dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym entuzjastą boksu, czy doświadczonym zawodnikiem, odpowiednie rękawice mogą zrobić różnicę. Oto przewodnik, który pomoże ci dokonać najlepszego wyboru.

1. Sparingowe, treningowe, do worka czy zawodowe?

Rękawice bokserskie różnią się w zależności od przeznaczenia. Podstawowe kategorie to:

A: Rękawice treningowe

Wszechstronne, odpowiednie dla osób, które trenują boks rekreacyjnie lub zawodowo. Można ich używać do cieniowania, pracy na worku, a także sparingów.

B: Rękawice do worka

Specjalnie zaprojektowane do uderzania w worki treningowe i pady, mają więcej wyściółki na wierzchu rękawicy, chroniąc knykcie i ręce przed uszkodzeniem.

C: Rękawice sparingowe

Grubsze i cięższe od typowych rękawic treningowych, zaprojektowane tak, aby zwiększyć ochronę zarówno dla uderzającego, jak i jego partnera.

D: Rękawice zawodowe

Lżejsze rękawice zaprojektowane do walk zawodowych, oferują mniejszą ochronę i są dostosowane do przepisów federacji bokserskich.

2. Waga i rozmiar rękawic

Rękawice bokserskie są mierzone w uncjach (oz). Waga rękawicy wpływa na ilość i rozkład wyściółki, co jest istotne zarówno dla ochrony, jak i dla komfortu. Oto ogólne wytyczne:

  • 10 oz – zalecane dla zawodników wagi lekkiej lub do walk zawodowych.
  • 12 oz – uniwersalny wybór dla treningu, odpowiedni dla większości osób.
  • 14 oz – dobry wybór dla treningu ogólnego, szczególnie dla osób o średniej i cięższej wadze.
  • 16 oz – zalecane dla cięższych zawodników i dla intensywnego sparingu, oferują dodatkową ochronę.

3. Materiał wykonania

Rękawice bokserskie można znaleźć w różnych materiałach, z których każdy ma swoje plusy i minusy:

  • Skóra naturalna: Trwała, elastyczna i dobrze dopasowuje się do kształtu dłoni; idealna dla zaawansowanych i profesjonalnych bokserów.
  • Skóra syntetyczna: Tańsza alternatywa dla skóry naturalnej, mniej trwała, ale dobra dla początkujących lub okazjonalnych treningów.

4. Dopasowanie i komfort

– Dobrze dopasowane rękawice powinny być wygodne, nie za ciasne i nie za luźne. Ważne jest, aby przetestować kilka par, najlepiej z owijkami bokserskimi na dłoniach, aby upewnić się, że rękawice nie ściskają zbytnio i nie przesuwają się na dłoni – mówią nam eksperci Warhouse.

5. Wentylacja

Podczas intensywnych treningów i sparingów rękawice bokserskie są narażone na duże ilości potu. Bez odpowiedniej wentylacji, wilgoć zatrzymuje się wewnątrz rękawic, co może prowadzić do szybszego zużycia materiału, nieprzyjemnych zapachów oraz rozwoju bakterii i grzybów. Dobra wentylacja pomaga utrzymać rękawice w lepszym stanie i zapewnia większy komfort podczas treningu.

Technologie wentylacyjne

A: Perforacja

Wiele wysokiej jakości rękawic bokserskich posiada mikroperforacje na powierzchni skóry lub skóry syntetycznej, co umożliwia lepsze odprowadzanie ciepła i wilgoci. Te małe otwory znajdują się zazwyczaj na wewnętrznych stronach dłoni, palców lub w okolicach kciuka, co pozwala na cyrkulację powietrza bezpośrednio w miejscach, gdzie dłonie najbardziej się pocą.

B: Siateczkowe wstawki

Niektóre modele rękawic mogą zawierać panele wykonane z siateczkowego materiału, który jest wysoce przewiewny. Siateczka jest często umieszczana na spodzie rękawic, pomiędzy palcami a mankietem, co zwiększa przepływ powietrza wewnątrz rękawic.

C: Wewnętrzne wyściółki z materiałów oddychających

Nawet jeśli zewnętrzne części rękawic nie mają widocznych systemów wentylacyjnych, istotne jest, aby wnętrze rękawic było wyłożone materiałem, który dobrze odprowadza wilgoć. Tkaniny takie jak poliester oddychający lub specjalne mikrowłókna pomagają utrzymać dłonie suche i chłodne.

Długotrwała pielęgnacja i higiena

Dobra wentylacja w rękawicach bokserskich wymaga również odpowiedniej pielęgnacji po treningu. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać rękawice w dobrym stanie:

  • Osuszanie rękawic po każdym użyciu: po treningu rękawice powinny być dokładnie wysuszone w przewiewnym miejscu, z dala od bezpośredniego źródła ciepła. Pozwoli to na odparowanie wilgoci i zapobiegnie rozwojowi nieprzyjemnych zapachów.
  • Czyszczenie: regularne czyszczenie rękawic może pomóc usunąć pot i brud, które mogą zatykać perforacje i inne systemy wentylacyjne. Używaj miękkiej szmatki i delikatnego detergentu, aby wyczyścić zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie rękawic.
  • Użycie środków antybakteryjnych: okresowe stosowanie sprayów lub wkładek antybakteryjnych może również pomóc w utrzymaniu rękawic w czystości i świeżości.

Przy odpowiednim dobieraniu, użytkowaniu i pielęgnacji rękawic bokserskich z dobrze zaprojektowanym systemem wentylacyjnym, możesz znacząco poprawić komfort i efektywność swoich treningów.

6. Zapięcie

Rękawice bokserskie są zamykane na rzepy lub sznurówki. Rzepy są bardziej praktyczne i szybkie w zakładaniu, idealne dla początkujących i do treningów. Sznurówki zapewniają lepsze dopasowanie i stabilność, preferowane przez zawodowych bokserów.

(materiał sponsorowany)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*