„Let’s get ready to rumble” – historia najsłynniejszego anonsera ringowego

Michael Buffer
Źródło: AFP

„Let’s get ready to rumble” – „Przygotujcie się na grzmoty” – to zdanie, wypowiadane w jedyny w swoim rodzaju, unikalny, sposób, słyszał chyba choć raz każdy człowiek na tej planecie. Choćby przypadkiem. A już na pewno zna je każdy fan sportów walki, a szczególnie fan boksu. Chyba nawet najmłodsi miłośnicy szermierki na pieści słyszeli słynna zapowiedz ringowa, najsłynniejszego anonsera ringowego – Michaela Buffera. Poniżej trochę historii z tym związanej.

Michael Buffer urodził się w roku 1944 w Filadelfii w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. Gdy miał 11 miesięcy jego rodzice rozwiedli się a Michael był wychowywany przez rodzinę zastępcza. W wieku 20 lat młody Michael zaciągnął się do armii i brał udział w wojnie w Wietnamie. Swoja służbę zakończył w wieku lat 23. Na tym etapie imał się wielu rożnych zajęć. Był miedzy innymi sprzedawca samochodów, oraz modelem.

Kariera anonsera ringowego rozpaczał dopiero w wieku lat 38. I pomimo tego,że kibicom boksu znany jest głownie z zapowiedzi największych walk bokserskich, to zapowiadał on także wydarzenia sportowe we wrestlingu oraz lidze futbolu amerykańskiego.

Na samym początku swojej kariery anosnera nawiązał on współprace z promotorem Bobem Arumem i zapowiadał wszystkie walki organizowane przez jego grupę promotorska a transmitowane na ESPN.

Chwytliwą frazę „Let’s get ready to rumble” wymyślił w roku 1984, dwa lata po rozpoczęciu swojej kariery anonserskiej. Od razu tez rozpoczął proces uzyskiwania znaku towarowego na owe powiedzenie, które w końcu uzyskał w roku 1992. Od tamtej pory na licencjach zarobił ponad 500 milionów dolarów.

Wielu innych anonserów próbowało wymyślać swoje odpowiedniki ale żadnemu z nich nigdy nie udało się, i chyba już nigdy się nie uda powtórzyć sukcesu Michaela Buffera. W wieku lat 78 Michael nadal zapowiada gale. Życzymy mu jak aby pozostawał w zdrowiu i robił to jeszcze przez wiele lat bo to nie jedynie o samo powiedzenie chodzi ale tez o głos, który je wypowiada.

Jako ciekawostkę można, i warto tez dodać, ze Michael ma brata przyrodniego, Bruca Buffera, który także jest anonserem ringowym, a zapowiada walki dla największej federacji MMA – Ultimate Fighting Championship (UFC). Być może o nim także coś niebawem napiszemy.

Poniżej kompilacja zapowiedzi Michaela Buffera.

(opracowanie własne w oparciu o wiedzę niezaczerpnięta z Wikipedii)

1 Trackback / Pingback

  1. Bruce Buffer – mimo 65 lat nie myśli o emeryturzę. - Fighter.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*