WBC planuje wprowadzić osobną kategorię dla osób transpłciowych

WBC
Foto: WBC

Prezydent World Boxing Council (WBC) Mauricio Sulaiman ogłosił, że organizacja planuje wprowadzenie nowej kategorii dla osób transpłciowych i że niebawem wystosuje wezwanie dla zainteresowanych atletów aby Ci zgłaszali swoje zainteresowanie w roku 2023 uczestnictwem w tej nowej kategorii.

Planowana kategoria stosowałaby zasadę „momentu urodzenia”. Oznaczałoby to, że zawodnik transpłciowy określony jako mężczyzna w momencie urodzenia, mógłby współzawodniczyć jedynie z innym zawodnikiem transpłciowym, którego pleć w momencie urodzenia została określona jako męska.

„Teraz jest właściwy czas na zrobienie tego, i my zamierzamy to zrobić ze względu na bezpieczeństwo oraz umożliwienie współzawodnictwa. Jesteśmy liderami zasad dla kobiecego boksu – wiec niebezpieczeństwo związane z walka mężczyzny z kobietą nigdy nie będzie mieć miejsca ze względu właśnie na to co zamierzamy zaimplementować.”

„W boksie, walka mężczyzny z kobieta nigdy nie powinna być dopuszczona bez względu na zmiany płci. nie ma miejsca na szara strefę w tej materii i my chcemy to uregulować i zapewnić pełna transparentność Zmiana płci z męskiej na żeńską i żeńskiej na męską i tak nigdy nie pozwoli na walkę z inna płcią niż ta jaka była określona w momencie urodzenia” – powiedział Sulaiman.

Prawa osób transpłciowych ostatnimi czasy stały się głównym tematem debat, podczas poszukiwania balansu w sportach pomiędzy niewykluczaniem zawodników transplciowych z rywalizacji oraz bezpieczeństwem zawodników po drugiej stronie.

Wydaje się, że to co planuje WBC jest krokiem w dobrym kierunku. Być może nie byłoby takich sytuacji jak ta o której pisaliśmy niebawem u nas TUTAJ.

(opracowane na podstawie materiałów Sky Sports)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*