Boks w styczniu 2023. Przegląd nadchodzących wydarzeń.

2023
Foto: Sportingnews.com

Zazwyczaj styczeń nie jest miesiącem przesadnie obfitującym w wydarzenia bokserskie na wysokim poziomie. Niemniej jest kilka potyczek i gal bokserskich w styczniu 2023 roku, które zapowiadają się ciekawie. Poniżej podsumowanie tego co wydarzy się niebawem w inauguracyjnym miesiącu kolejnego roku.

6 stycznia 2023 – tego dnia planowany jest powrót Eddiego Chambersa. Eddie na pewno najlepsze lata ma już za sobą, jego ostatni pojedynek miał miejsce w roku 2016 w czasie, którego przegrał z Gerladem Washingtonem. Styczniowa gala jest zresztą organizowana miedzy innymi przez samego Chambersa zatem jego uczestnictwo i walka są zapewne bardziej zabiegiem promocyjnym niż rzeczywistą chęcią powrotu na ring celem udowodnienia czegokolwiek.

7 stycznia 2023 – Grupa TGB promotions wyszła z założenia ze do 7 stycznia ludzie dojdą do siebie po świątecznych i noworocznych celebracjach i bedą już gotowi na przyjecie dawki bokserskich emocji. Gala przez nich organizowana zapowiada się bowiem dość ciekawie. Poniżej główne potyczki jakie tego wieczoru mamy zobaczyć:

  • Gervonta Davis vs Hector Luis Garcia
  • Jaron Ennis vs Karen Chukhadzhian
  • Rashidi Ellis vs Roiman Villa

O problemach Garvonty Davisa pisaliśmy ostatnio TUTAJ, jednak mamy nadzieje, ze jego planowany pojedynek jednak dojdzie do skutku. Jeżeli jednak nawet nie dojdzie do na rozkładzie mamy dwóch prospektów w osobach Jarona Ennisa (29-0-0, 27 KO) i Rashidi Ellisa (24-0-0, 15 KO). Obaj spotkają na swojej drodze godnych przeciwników, którzy powinni wydobyć z nich co najlepsze i powinniśmy być świadkami dobrych walk. Karen Chukhadzhian (21-1-0, 11 KO) nie przegrał tak naprawdę od swojej trzeciej zawodowej walki i na pewno będzie wymagającym testem dla Ennisa. Roiman Villa (25-1-0, 24 KO) także przegrał jedynie raz, a większość swoich walk zakończył przed czasem. Trudne wiec zadanie czeka także Rashidi Ellisa.

14 stycznia 2023 – w czasie gali organizowanej przez Top Rank zmierza się pochodzący z Nigerii olimpijczyk Efe Ajagba (16-1-0, 13 KO) oraz Amerykanin Stephan Shaw (18-0-0, 13 KO). Początkowo Ajagba miał walczyć z Oscarem Rivasem, jednak ten wycofał się z walki. Swoja droga Rivas sam nie może się zdecydować co ze sobą zrobić, czy zwalczy w kategorii ciężkiej czy może jednak bronić pasa z naszym Łukaszem Różańskim w kategorii bridger. Jak nie wiadomo o co chodzi, to pewnie jak zwykle (tym bardziej w boksie zawodowym) chodzi o pieniądze. Poświęcimy temu osobny artykuł. W innej walce zmierza się Jonathan Rice, który wraca po sprawieniu sporej niespodzianki i pokonaniu Michael’a Coffie’ego. Zmierzy się za uchodzącego za jednego z lepszych amatorów, Guido Vianello.

Podsumowanie najważniejszych walk tego wieczoru poniżej:

  • Efe Ajagba vs Stephan Shaw
  • Jonathan Rice vs Guido Vianello

21 stycznia 2023 – pojedynki jakie będziemy mieć okazje zobaczyć prezentujemy poniżej, większość z nich dostarczona przez grupę Boxxer.

  • Chris Eubank Jr vs Liam Smith
  • Richard Riackporhe vs Krzysztof Głowacki
  • Joseph Parker vs Jack Massey

Chyba najciekawszą walką będzie starcie brytyjsko-brytyjskie Chris Eubank Jr (32-2-0, 23 KO) vs Liam Smith (32-3-0, 19 KO). O starciu Richard’a Rickporhe’a z Krzysztofem Głowackim pisaliśmy już wcześniej TUTAJ. Dla obu to starcie bardzo ważne. Riakporhe robi kolejny krok naprzód i zwiększa klasę rywala, a dla Głowackiego to próba powrotu do czołówki po dwóch przegranych w czasie ostatnich trzech walk. Kolejna walka, to walka powracającego po porażce z Joe Joycem Josepha Parkera. Przeciwnikiem jego będzie Jack Massey, który przenosi się z kategorii cruiser to kategorii ciężkiej.

Kolejna ciekawa gala i karta walk, to ta dostarczona przez niezniszczalnego Dona Kinga. Zobaczmy wiec walki z udziałem zawodników, którzy postanowili mu zawierzyć a wiec Illungi Magabu i Bermane’a Stivern’a. Zestawienia poniżej:

  • Illunga Makubu v Noel Gevor Mikaelyan
  • Jonathan Guidry v Bermaine Stiverne

Dużo było mówione swojego czasu o potencjalnej walce Makabu z Canelo, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co… się dostaje od Dona Kinga. Zatem Makabu spotka się w zapewne 100 raz mniej dochodowym pojedynku z Noel’em Gevor’em Mikaelyan’em. Gevor potrafił dawać dobre walki i jeżeli tym razem będzie dobrze przygotowany, to walka może być nawet wyrównana.

Kolejna potyczka tego dnia o której warto wspomnieć, to starcie Antonio Tarvera Juniora, syna słynnego Antonio Tarvera. Pojedynek jest zresztą promowany przez Tarvera seniora. Przeciwnikiem Juniora będzie Drew Dwelly i będzie to pierwszy poważniejszy test.

28 stycznia 2023 – tego dnia dostaniemy dwie dobre potyczki na dwóch różnych galach. Agit Kabayel (22-0-0, 14 KO) zawalczy o wakujący tytuł EBU w kategorii ciężkiej. Jego przeciwnikiem będzie Agron Smakici (19-1-0, 17 KO).

Dużo bardziej interesującą walka tego dnia będzie starcie Artura Beterbieva (18-0-0, 18 KO) z Anthony’m Yarde (23-2-0, 22 KO). Faworytem jest oczywiście Beterbiev ale Yarde nie można skreślać. Ma czym uderzyć, a i jego umiejętności bokserskiej stoją na wysokim poziomie. Jedyna jego niepomszczona porażka to ta pochodząca z rak Sergey’a Kovalev’a.

(opracowane na podstawie materiałów ze strony BoxingNews24.com)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*