Fakty i mity. Czy odżywki białkowe faktycznie są dobrym źródłem białka?

Odżywki białkowe
(materiał sponsorowany)

Białko to kluczowy makroskładnik, który niezmiennie powinien pojawiać się na Twoim talerzu. Wraz z węglowodanami i tłuszczami dba o poprawne funkcjonowanie całego organizmu – stając się podstawą zarówno procesu odchudzania, jak i budowy tkanki mięśniowej. To z myślą o nim na rynku sportowym pojawiły się odżywki białkowe. Poniżej przyglądamy się im bliżej, obalając tym samym najczęściej powielane mity.

Odżywki białkowe są najlepszym źródłem białka

Mit. To duże uproszczenie, które pomija fakt, że zbilansowana i indywidualnie dobrana dieta jest zdecydowanie najefektywniejszym sposobem na dostarczenie białka do organizmu. Odżywki białkowe są skoncentrowanym i wygodnym źródłem białka, ale nie mogą zastąpić pełnowartościowej diety, która dostarcza również innych składników odżywczych. O czym musisz wiedzieć?

  • Odżywki białkowe zwykle oferują „czystsze” białko, tj. z mniejszą ilością kalorii.
  • Odżywki mają niezbędne aminokwasy, podczas gdy białka roślinne mogą być w tym zakresie niekompletne.
  • Mięso, ryby i produkty mleczne to nie tylko źródła białka. Dostarczają one również innych składników odżywczych – m.in. witaminy B12, żelaza i kwasów tłuszczowych omega-3, których brakuje w większości odżywek białkowych.

Odżywki białkowe regenerują mięśnie

Fakt. Białko jest ważnym makroskładnikiem, odpowiadającym za szereg funkcji. Jednym z ważniejszych jest wsparcie w procesie regeneracji i rozbudowy tkanki mięśniowej. Wynika to z faktu, że białko złożone jest z aminokwasów, które są klockami w murze, jakim są mięśnie. Jeśli więc te ulegną uszkodzeniom podczas treningu, aminokwasy te reperują, sprawiając, że nowe włókna są silniejsze, większe i mniej skore do dalszych rozerwań.

Warto w tym miejscu podkreślić, że odżywki białkowe mają wpływ na procesy anaboliczne i kataboliczne. Anabolizm to proces budowania struktur, w tym mięśni, a katabolizm to ich rozkład. Białko jest kluczowym składnikiem, który wspiera te pierwsze procesy, wprowadzając równowagę w organizmie.

Odżywki białkowe są tylko dla kulturystów

Mit. Odżywki białkowe to popularny składnik w kuchni nie tylko sportowców, ale także osób, które mają problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości białka. Zaleca się je w przypadku pacjentów po operacji bariatrycznej, a także wszystkim z zaburzeniami odżywiania, gdzie prowadzona jest zbyt restrykcyjna dieta. Coraz częściej wprowadza się je także w żywieniu seniorów – np. jako dodatek do naleśników, placków, ciast i deserów.

Odżywki białkowe mają różną ilość białka

Fakt. Warto jednak zaznaczyć, że ilość białka mocno uzależniona jest od typu produktu. Biorąc pod uwagę, że jajo kurze dostarcza w jednej porcji około 20-30 gramów białka, to najefektywniejsza będzie:

  • Serwatka (Whey Protein): Jest jednym z najpopularniejszych rodzajów odżywek białkowych. Zwykle zawiera od 20 do 30 gramów białka na porcję (jedna miarka).
  • Kazeina: Inny produkt mleczny, zwykle zawiera podobną ilość białka co serwatka, ale jest wolniej przyswajalna przez organizm.
  • Białko sojowe, grochowe czy ryżowe: Odżywki białkowe na bazie roślin zwykle mają trochę mniej białka na porcję, około 15 gramów.
  • Odżywki mieszane: Niektóre odżywki zawierają mieszankę różnych typów białka (na przykład serwatka, kazeina i białko jaja). Ilość białka w tych produktach oscyluje wokół 20–30 gramów na porcję.
  • Specjalistyczne odżywki: Niektóre odżywki są formułowane z myślą o specjalnych potrzebach, na przykład z dodatkowym BCAA czy glukozaminą. Te mogą mieć różną ilość białka na porcję, ale zwykle również utrzymują się w granicach 20–30 gramów.

Szeroki wybór produktów białkowych oferuje sklep z suplementami diety WXN Labs.

(materiał sponsorowany)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*